Demonstracja pod pałacem prezydenckim w Warszawie, 09.05.2010 – reportaż, zdjęcia, film

O całej sprawie dowiedziałem się trochę przypadkiem. Pewnego dnia na witrynie, na której często publikuje jeden z moich ulubionych felietonistów znalazłem link do strony „ruch10kwietnia.org”, a na niej oświadczenie następjącej treści:

W niedzielę 9 maja o g. 17, miesiąc po tragedii smoleńskiej, spotkamy się pod Pałacem Prezydenckim. Zapalimy znicze i podpiszemy skierowane do władz żądanie powołania międzynarodowej komisji badającej przyczyny katastrofy. Pamiętaj, przyjdź.

Przyszedłem. Byłem na miejscu jakieś dziesięć minut przed czasem. Tłumek już był całkiem spory ale widać było, że dopiero ludzie się zbierają. Szukałem miejsca gdzie można by było złożyć swój podpis ale nie bardzo mogłem się gdziekolwiek dopchać. Zacząłem się więc kręcić dookoła, trochę między ludźmi, trochę z boku i cykać zdjęcia. Starałem się też wsłuchiwać w głosy ulicy. Pierwsze co przykuło moją uwagę, to grupka zbulwersowanych osób narzekająca na premiera Tuska.

– Kiedy on zrozumie, że ludzie nie są tacy głupi? Jemu się już zupełnie w głowie poprzewracało. Jak tak można Polaków traktować?! Może po dzisiejszym dniu coś do niego dotrze? Jak można tak mydlić ludziom oczy?!

– On się odgrodził od ludzi i gra na przeczekanie.

– Eeee, tam do takiego to nic nie dotrze, trzeba wziąć za fraki gamonia i wywieźć na Kaszuby, najlepiej razem z tym ruskim lokajem Komorowskim.

– Jeszcze trochę i wywiozą.

Wpadłem też na grupę zdezorientowanych Japończyków (trochę ich się ostatnio kręci po stolicy z uwagi na rok Chopinowski), która nie miała zielonego pojęcia o co chodzi. Zaczęli mnie pytać. Angielski znali jednak słabo więc ciężko im było wytłumaczyć. Wyłożyłem pokrótce, że zebrała się tu grupa ludzi domagająca się powołania międzynarodowej komisji w sprawie śledztwa dot. katastrofy w Smoleńsku. Japończyk pokiwał głową, podziękował za wyjaśnienie i poszedł. W odległości jakichś 20 metrów od powoli gęstniejącej grupki ludzi dziarsko ustawił się TVN. Pan ładny trzymał mikrofon, pan kamerzysta zaczął się szykować. Wtem ktoś przeszedł obok nich i rzucił „kłamcy, przestańcie kłamać!”. Jeszcze dwie osoby podeszły i zakomunikowały „macie mówić całą prawdę!”, ktoś z tłumu jeszcze na dokładkę „manipulatorzy, telewizja rządowa”. Chłopcy z TVN poczuli się wyraźnie nieswojo. Poszedłem dalej w tłum. Ludzie zaczęli rozwijać transparenty. Pojawiło się bardzo dużo polskich flag. Były też pojedyncze flagi ze znaczkiem „polska walczy” i „solidarność walcząca”. Dominowały jednak po prostu barwy narodowe (w wersji z godłem lub bez).

Ciągle nie mogłem się dopatrzyć miejsca, w którym są zbierane podpisy pod petycją. Zacząłem się już trochę niecierpliwić. Tym czasem tłum gęstniał i coraz bardziej dawało się odczuć, że coś wisi w powietrzu. Pojedyncze grupki śpiewały pieśni patriotyczne, ciągle jednak wyglądało to trochę chaotycznie. Sporo ludzi nie miało pojęcia co, gdzie i jak. Czekali na jakieś wskazówki, cokolwiek. Jednak tłum był zupełnie spontaniczny i widać było, że mogą się nie doczekać. Dopatrzyłem się Janka Pospieszalskiego. Był pośród ludzi. Jako jedyny dziennikarz wszedł i kręcił „z serca tłumu”. Nie bał się. Był naprawdę w centrum wydarzeń. Spora grupa ludzi utworzyła wokół niego krąg. Pojedyncze osoby podchodziły i wypowiadały się do kamery. Też miałem podejść ale zrezygnowałem. Zabrakło mi chyba cywilnej odwagi by wypowiedzieć się przed obiektywem. W tym czasie TVN i Polsat wycofały się na z góry upatrzone pozycje. W tłumie dostrzegłem też Panią Ewę Stankiewicz.  Chodziła pośród ludzi z kamerzystą. Zupełnie swobodnie i na dziko. W pewnej chwili jakaś starsza pani dosłownie rzuciła jej się na szyję i powiedziała „dziękuję, dziękuję za to, że Pani jest, za Pani film”. Poszedłem dalej. Widać było też sporo młodych osób. Więcej było ludzi starszych i w średnim wieku ale młodszych też nie brakowało. Dopatrzyłem się też w tłumie aktora z filmu „Solidarni 2010” (tego samego, którego czepiała się Wyborcza o to, że jest aktorem i był nieobiektywny, a może nawet opłacony). Spokojnie rozmawiał z ludźmi. Widać, że chciał się wytłumaczyć. Czuł się skrzywdzony. Widać było, że ma poczucie, że przyklejono mu gębę i źle się z tym czuje. Sprawiał wrażenie człowieka zaszczutego przez media.

Poszedłem dalej w tłum. Widać było trochę znanych twarzy (stali oni bardziej na obrzeżu).  Był Pan Jan Pietrzak, było kilku ludzi kina i profesorów, których nazwisk ujawniał nie będę. Z jednym z nich Gazeta Polska robiła wywiad (widać to na zdjęciu poniżej). Powiedział, że spędził za granicą wiele lat i także z tamtej perspektywy ma poczucie, ze Polska dała Europie bardzo wiele i mnóstwo najpiękniejszych rzeczy narodziło się właśnie tutaj.

Wreszcie znalazłem osobę zbierającą podpisy pod petycją. Nareszcie to po co przyszedłem pod pałac zyskało wymiar praktyczny. Wpisałem się pospiesznie i poszedłem w tłum. Nagle ludzie zaczęli skandować hasła „ŻĄDAMY!” i „CHCEMY PRAWDY!”. Temperatura tłumu rosła, ciarki szły po plecach. Ludzi było dobrych kilka tysięcy, a może i więcej. Ulica krzyczała rządowi w twarz, że dosyć już robienia z obywateli ciemnogrodu i baranów. To było naprawdę coś. Czuło się moc tych gardeł na sobie. W pewnym momencie ktoś wszedł na latarnie i zaczął krzyczeć do tłumu. Ludzie szybko podłapywali hasła. Pośród wielu haseł nawołujących do wyjaśnienia sprawy i podaniu ludziom pełnej informacji na temat katastrofy pod Smoleńskiem, na krótko pojawiły się też pojedyncze hasełka polityczne. W pewnym momencie tłum zaczął skandować „PRECZ Z TVN-em! i PRECZ Z WYBORCZĄ”. Na latarnie wszedł kolejny mężczyzna. Okazało się, że jest tym, który organizował akcję zbierania podpisów. Podziękował ludziom i zachęcał do podpisywania się tych, którzy jeszcze tego nie zrobili (w moim mniemaniu była to zdecydowana większość spośród całego tumu). Na latarnie wszedł też pamiętny aktor z filmu „Solidarni 2010” by oświadczyć, że jest mu przykro, że ma prawo do własnych uczuć i nikt mu za jego wypowiedź nie płacił ani nie napisał mu tekstu, że przyszedł z potrzeby serca, jak tysiące innych Polaków. Tłum zaczął krzyczeć „NIE JESTEŚMY AKTORAMI!” i „TU JEST POLSKA!”, „ŻĄDAMY PRAWDY!” ludzie podnieśli ręce w geście wiktorii i odśpiewali hymn. Zacząłem się przedzierać poza centrum tłumu. Minąłem panię Ewę Stankiewicz. Była czymś wyraźnie poruszona lub zbulwersowana. Widziałem, że w oczach ma łzy. Nie wiem czy doszło do jakiejś awantury z jakimś prowokatorem z tłumu ale takie miałem wrażenie. Mogę się jednak mylić bo nie widziałem całej sytuacji. Wszystko jednak skończyło się dobrze, pani Ewa kręciła dalej. Dotarłem na obrzeża zgromadzenia. Miejsce gdzie stał wóz TVN było puste, po reporterach ani śladu. Reporterzy Polsat News ulokowali się bezpiecznie, jakieś 150 metrów od ludzi. Nie kręcili. Stali w poczuciu bezradności.

Postanowiłem przejść na drugą stronę tłumu i powoli zbierać się do domu. Nie było to łatwe ale się udało. Cały czas starałem się robić zdjęcia. Nastrój demonstracji był już bardzo gorący. Ludzie śpiewali pieśni, krzyczeli hasła, wznosili ręce w geście wiktorii i dumnie demonstrowali flagi. Ktoś rozdawał śmieszne anty-tuskowe i anty-komorowskie ulotki. Jednej udało mi się cyknąć fotkę ale było ich znacznie więcej. Gdy już miałem się oddalić natknąłem się na kilku dobrze mi znanych profesorów i doktorantów z Uniwersytetu Warszawskiego (było to dla mnie nawet pewnym zaskoczeniem bo podejrzewałem ich raczej o sympatyzowanie ze środowiskiem „Krytyki Polityczniej”).  Był to jednak dowód na to, że tłum zebrany pod pałacem składał się naprawdę z przeróżnych środowisk. Gdy już miałem iść w stronę Nowego Światu i dalej do metra, w odległości jakichś 100 metrów od tłumu zauważyłem dwóch strażników miejskich. W pewnej chwili jeden z nich rzucił „należało by rozpędzić to całe dziadostwo”. Przystanąłem. To co wygadywali ci ludzie zaczęło mnie coraz bardziej bulwersować. Podszedłem i zapytałem. Dlaczego pan tak mówi? Co panu tak właściwie przeszkadza? Zaczęliśmy sobie rozmawiać. Dostałem wykład w stylu byłego ormowca, że demonstracja nielegalna, że co to za rączki w górze, co to za hasla, że za komuny to był przynajmniej porządek, a tak w ogóle to polityka ich nie interesuje. Nagle do strażników podeszły dwie starsze kobiety i zaczęły ich musztrować. Wzięły mnie pod rękę i zanim się obejrzałem byłem 20 metrów dalej prowadzony przez babciny patrol obywatelski.

– Wzięłyśmy Pana bo już spisują. Tam już policja chciała ludzi legitymować ale wszyscy zaczęli się w ogonku ustawiać i skandować, że niech spiszą każdego i trochę tamci zgłupieli. Wie pan, my jeszcze pamiętamy stan wojenny, po co ma pan mieć kłopoty. Z nimi to lepiej nie rozmawiać wcale, nie wiadomo kto ich tu nasłał.

Postawa babć mnie po prostu rozłożyła na łopatki. Był to taki bojowy tandem, co nie da sobie w kaszę dmuchać. Stare wiekiem ale młode duchem, dwie naprawdę, przesympatyczne kobiety. Wymieniliśmy się trochę wiedzą. Ja im powiedziałem o tym co wiem z internetu (którego to one nie używają), one mi o tym co mówi ulica i ich znajome oraz prasa (której to ja znów nie znałem). Te wiadomości różniły się trochę i uzupełniały. Szedłem tak z nimi dobrych kilka minut i rozmawialiśmy o Polsce, o polityce, o mediach. Na Gazetę Wyborczą babcie miały jedno proste określenie – szmata. Przy czym mówiły to z takim wdziękiem, że w ich ustach brzmiało to niemal jak komplement. Rozstaliśmy się na wysokości skrzyżowania Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Pożegnałem się jak należy i pomknąłem do metra.

No i to tyle jeśli chodzi o dzisiejszy dzień. Na koniec mogę powiedzieć tytułem komentarza, że mam poczucie iż warszawska ulica jest już ostro wkurzona (a przynajmniej jej zauważalna część). Jeszcze kilka tygodni takiego śledztwa, a nie zdziwię się jak zaczną się dziać rzeczy poważniejsze niż niewinne, spontaniczne demonstracje na kilka tysięcy osób. Mam też poczucie ogromnego zaangażowania w sprawę wśród tych ludzi. Może to mieć decydujący wpływ na nadchodzące wybory. Niektórzy dziennikarze i politycy zdają się zamieszkiwać w rzeczywistości wirtualnej lub alternatywnej skoro to jeszcze do nich nie dociera. Myślę jednak, że po dzisiejszym dniu nieco dotrze.

Poniżej galeria  zdjęć (kliknij wybrane aby powiększyć):

…i jeszcze krótki film nakręcony telefonem komórkowym:

[tłum krzyczy „żądamy”, i „chcemy prawdy” – niestety nagranie, z wiadomych względów, nie oddaje w pełni atmosfery na placu]

Wszelkie uwagi i komentarze do tekstu mile widziane.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarzy 20 to “Demonstracja pod pałacem prezydenckim w Warszawie, 09.05.2010 – reportaż, zdjęcia, film”

 1. demonstracja Says:

  Mowil ojciec do swej Basi
  caly zaplakany:
  „Sluchaj corus pono nasi
  bija w tarabany”

 2. Selka Says:

  Dzięki! Świetnie to napisałeś!
  A z tym „patrolem obywatelskim” dwóch babć – aż mi sie łza zakręciął w oku (ja też AŻ ZA DOBRZE pamietam komusze czasy i stan wojenny…

  Pozdrawiam!

 3. Emily Says:

  Super akcja, szkoda że nie mieszkam w Warszawie… Dzięki za bardzo ciekawą relację!
  Pozdrawiam! 🙂

 4. Mar2sia Says:

  dziekuje za swietnie opisane zdarzenia w Warszawie….ja doskonale pamietam stan wojenny-to byl koszmar -pamietam jak zbito mojego malzonka ,ze mialam obawy,iz straci wzrok-dzis musi chodzic w okularach….pamietam jak spiewalam „OJCZYZNE WOLNA ….”-dzis kiedy to wszystko czytam to mam wrazenie,ze historia zatoczyla kolo….PAMIETAJCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!….DRUGIEJ GRUBEJ KRESKI JUZ NIGDY NIE BEDZIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Zaluje tylko jednego,ze tam mnie nie bylo -ale byly moje dzieci -nastepne pokolenie,ktore podziela moja opinie o dzisiejszych rzadzacych ,ktorzy przyczynili sie do poteznej TRAGEDII NARODOWEJ…ci rzadzacy MUSZA ZA TO ZAPLACIC.

 5. Jacek z Kanady Says:

  Naród wystawia rachunek. Ile można Go okłamywać……..

 6. faithpro Says:

  No dzięki Stary!!

  Z TV nie było widac „środka” tego wszystkiego….Ja juz czasem nie wiem czy to jeszcze polityka czy coś innego…serio. Nie mieści mi się w głowie że głowa państwa ginie w katastrofie i zgodnie z przepisami międzynarodowymi nie Polska prowadzi śledztwo,chociaż z drugiej strony przecież są nasi prokuratorzy na miejscu i mamy też polską komisję…sam już nie wiem…Jakby nie daj Boże nikomu amerykański Prezydent zginał to by też Rosjanie prowadzili śledztwo??….

  I te wybory teraz….Komu tu uwierzyć…??

 7. antoni17 Says:

  Tak trzymać dalej.Nie można tego zaprzepaścić.Polacy myśleli że w 1989 wywalczyli wolność.Teraz widać cośmy wtedy wywalczyli.Komuna rządzi,jak rządziła.

 8. Nico031 Says:

  Wspaniała akcja, super pomysł, szkoda ze mieszkam daleko od Warszawy … ale sercem byłem tam … pod Pałacem Prezydenckim … Polska jest w nas … Prezydent Lech Kaczyński żyje w naszych sercach…

 9. sensimilla Says:

  Ale jaka komuna ? przecież komuna to PIS.

  wasserman ? kryże ? przecież to komuszki z czasów PZPR

  Pod pałacem skandowali zdracjy narodu.

 10. magda Says:

  czesc, super masz tą strone ! super opis ! Oby więcej takich super newsów :):) dodaj moj blog do twoich linków na stronie jesli mozesz : http://www.jkaczynski.bloog.pl

  Pozdrawiam 🙂

 11. Logos Amicus Says:

  Napisane obiektywnie, bez zacietrzewienia, spokojnie, rzeczowo…

  A ja zaczynam coraz bardziej niepokoić się o nasz kraj.

 12. Selka Says:

  @Sensimilla

  No, no…co za tupet:

  „Pod pałacem skandowali zdrajcy narodu”

  TY JESTEŚ ZDRAJCĄ NARODU – jeśli śmiesz wypisywać brednie UBckie.

 13. halzka Says:

  nie po raz pierwszy NASZ NAROD powstaje I KAZDE Z NASTEPNYCH POWSTAN JEST SILNIEJSZE I BARDZIEJ ZWYCIESKIE czekamy WYBOROW bedziemy sie cieszys tu i z Nim by uczcic Jego dzielo

 14. halzka Says:

  Idzmy draga prawdy ,nie bajac sie sasiadow i nie wstydzac sie naszej przeszlosci

 15. Siegfried Says:

  swietna relacja, dzieki!

 16. Adam Says:

  Wielkie dzięki! Jeszcze raz jest mi szkoda, że mieszkam w Łodzi, a nie w Warszawie, bo bym przyszedł.

 17. w_i_k_t_o_r Says:

  Super! Też tam byłem! Dzięki za obszerną relację 🙂

 18. AnnaMaria Says:

  ja tam byłam tam również, jako przeciwnik krzyża pod palacem

  jedna rzecz mnie martwi – brak chęci dialogu społecznego, klapki na oczach i życie polityką historyczną, jak czytam komentarze porównujące dzisiejszą akcję do ZOMO, UB i czasów PRL-u, to śmiać mi się chce. Autentycznie

  takimi działaniami PIS traci wyborców, ludzie w większości nie są fanatykami i myślą zdroworozsądkowo

  P.S. Jestem katolikiem. Jestem za rozdziałem kościoła od państwa. Jestem przeciwna krzyżowi pod pałacem prezydenckim.

 19. w_i_k_t_o_r Says:

  Droga AnnoMario

  Mnie też martwi brak dialogu społecznego.

  1. Nowy Prezydent bez konsultacji społecznych pierwszą decyzję jaką podejmuje to usunięcie krzyża.
  2. Potem bez żadnej rozmowy z ludźmi przychodzącymi pod krzyż powstaje jakieś porozumienie o usunięciu.
  3. Głos ludzi chcących pozostawienia krzyża został usłyszany dopiero gdy do krzyża się przywiązali.
  4. Dzisiaj ludzie spod krzyża nie mają jak dialogować bo całą atmosferę psują dopuszczani pod krzyż prowokatorzy plujący, sikający, popychający, lżący i złorzeczący oraz rozbawiona pijana młodzież.

  Ad.4 stąd biorą się porównania do ZOMO bo starsi ludzie pamiętają naćpanych dwudziestokilkuletnich ZOMOwców bijących ich w narkotycznym szale kilkaset metrów dalej – na pl. Piłsudskiego dawn. Zwycięstwa gdzie podobny krzyż psuł krew władzy totalitarnego państwa.

  Jakimi działaniami PiS traci wyborców? Co to w ogóle ma do rzeczy? To może ja powinienem powiedzieć, że Komorowski podaje piwo szczeniakom atakującym krzyż i traci w sondażach? Byłoby to równie sensowne i równie prawdziwe.

  Co do deklarowanej z każdej strony religijności – bycie katolikiem nie ma tu żadnego znaczenia bo tu chodzi o wolność w ogóle. Ten krzyż nie wyrządza żadnego zła. Nie macie przeciwko niemu realnych argumentów. Prawda jest taka, że próbujecie stworzyć argumenty za usunięciem krzyża tocząc pod nim wojnę – gdyby nie było atakujących ludzie pod krzyżem byliby zwykłymi modlącymi się ludźmi, a tak zyskali miano „obrońców”.

  I jeszcze dla tych, którzy tłumaczą, że krzyż obraża osoby niewierzące, które zginęły w rozbitym samolocie – które osoby? Czy chodzi o ś.p. Jarugę Nowacką pochowaną po katolickiej mszy na katolickim cmentarzu? Czy może podobnie chodzi o ś.p. Jerzego Szmajdzińskiego, który miał tak samo katolicki pogrzeb?

  Rozdział Kościoła od Państwa to kwintesencja kultury Francji – nawet tam nie zabrania się muzułmanom zbierać i modlić na ulicach: http://www.youtube.com/watch?v=ZxnM_wgZKRU&feature=fvsr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: